Projemizin 3. Ana Faaliyetini Tamamladık

haber-11.7.16-8

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Ajansımızın faydalanıcısı olduğu TR33 Bölgesi illeri üniversiteleri ve TSO’larının ortaklığında yürütülen “Gençler Kariyer Yolunda, Karar Alıcılar Hep Yanında” isimli projemizin 3’üncü ana faaliyeti olan Ankara’daki Bakanlık ziyaretleri 27 Haziran – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında tamamlandı.

İlk gün AB tarafından desteklenen ve Türkiye’de Erasmus+ Programını yürüten, aynı zamanda Zafer Kalkınma Ajansı adına yürüttüğümüz projemizin sözleşme makamı olan Türkiye Ulusal Ajansını ziyaret ettik. Hedef grubumuzda yer alan ve TR33 Bölgesi illeri üniversitelerinden katılan öğrencilerimizle Erasmus+ Ana Eylem 3 Yapılandırılmış Diyalog Programı hakkında bilgilendirme yapıldı. İkinci gün, Avrupa Birliği Bakanlığını ziyaret ederek AB tarafından sağlanan mali yardımların gençlere sunduğu fırsatlar, güncel AB – Türkiye ilişkileri konularında sohbet etme fırsatı bulduk. Üçüncü gün Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bilkent Cyberpark’a konuk olduk. Gençlik ve Spor Bakanlığının ve bakanlığa bağlı kuruluşların işlevleri, sunduğu destekler ve yürüttükleri projeler hakkında katılımcı öğrencilerimize bilgilendirme yapıldı. Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde ne tür spor faaliyetlerinin yapıldığı/yapılabileceği ve bu spor dallarına yönelik ne tür projelerin geliştirilebileceği hakkında istişarelerde bulunuldu.

Dördüncü gün öğleden önce ilk olarak Kalkınma Bakanlığını ziyaret ettik, öğrencilerimiz TR33 Bölgesi illeri bazında “enerji, çevre, tarım ve maden” alanlarında geliştirmiş oldukları Proje Eylem Planı önerilerini karar alıcılara sunduktan sonra karşılıklı fikir alış verişinde bulunduk. Aynı gün öğleden sonra ise, ODTÜ Teknokenti bünyesinde kurulmuş olan Bilim ve Teknoloji Müzesini ziyaret ettik. Geçmişten günümüze bilim ve teknoloji gelişimini gözler önüne seren sergi binası “Büyük Silo”; Ulaşım Tarihi sergisi binası “Hangar” ve açık hava sergisinde incelemelerde bulunduk. Açık hava sergisinde üniversite birimleri ve diğer ilgili kişi ve kurumların katkılarıyla bir araya getirilmiş lokomotif, C-47 uçağı, F-104 uçağı gibi araçlar sergilenmektedir. Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi alanında ise Taş Çağları’ndan Cumhuriyet Dönemi’ne kadar olan bilim ve tekonolojik ilerlemeler eserlerle anlatılmıştır.

Ankara ziyaretimizin son gününde ise öğrencilerimizle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığına konuk olduk. Zafer Kalkınma Ajansı adına yürüttüğümüz Erasmus+ projesinin bugüne dek öğrencilerimize sağladığı katkılar dile getirildikten sonra, ileride bakanlık tarafından sağlanacak desteklerle genç girişimciliğine ve istihdamına yönelik geliştirilebilecek projeler üzerine fikir alış verişinde bulunduk.